Talianska kávová kuchyňa
„Krémové základy espresso – horkastý svet chutí”
Základom káv talianskeho typu je káva uvarená na krémovo. Doba pretečenia vo vysokotlakovom stroji je prísne 25-30 sekúnd, lebo takto najlepšie vynikne horkastá chuť na tmavo pražených stredoamerických kávových zŕn. Mlieko je spenené, ale nikdy nie je horúce. Cukor do kávy môže pridávať len Hosť.
Francúzska kávová kuchyňa v Európe a v Afrike
„Mierne sladené kávy s mliekom – s citrusovitosťou Afriky”
Na rozdiel od talianskej kávovej kuchyne väčšinou mierne sladené kávy pripravené s mliekom alebo so sladkou smotanou. Na vyváženie toho sú základom vždy citrusové africké kávové zrná na svetlejšie pražené, aby trpkasté chute v jemnej harmónii splývali so sladkým mliekom. Parížska kávová škola, ktorá si získala aj Rakúsko a Španielsko je najvážnejšou konkurenciou horkastého Rímu. V koloniálnom svete sa k cukru pridávajú korenia, takto vytvárajúc exotické vzrušujúce chute v základnej namáčanej francúzskej káve (French press).
Latinská kávová kuchyňa
„Ovocné, exotické kávy s mliekom - prevárané cez karamel”
Pri príprave latinských káv sa do zomletej kávy hneď na začiatku pridáva cukor, ktorý sa pri prevarení v horúcej vode roztopí, a takto horkastá chuť kávových zŕn je zmáčaná v sladkej karameli. Koreniny a exotické ovocia sveta Karibských ostrovov sú do tejto kávovej kuchyne zabudované takisto, ako horké kakao a štipľavé chute Južnej Ameriky.
Arabská kávová kuchyňa
„Korenené čaje, kávy minúty varené v medených nádobách”
Na územiach Afriky obývaných Arabmi sa rodia korenené zrná kávy Izu. V arabskej kávovej kuchyni sa tieto pražia dlho, na drevenom uhlí, na sladkasto. Potom kávovinové nápoje ochutia koreninami a varia ich na dlhú aj sladkastú kávu. Kľúčovým slovom arabskej kávovej kuchyne je čas: existuje taký recept, v ktorom sa varila tri hodiny v keramickej nádobe postavenej do dreveného uhlia. Za dlhých večerov v púšti pocestní v karavanoch mali čas vyčkať, kým sa z kávy vynoria tie komplexné chute, s ktorými sa taliansky stroj na espresso počas 30 sekundovej prípravy nikdy nestretne. Najnovšie sa časťou arabskej kávovej kuchyne stali i mlieko a čaj.
Americká kávová kuchyňa
„Dlhé čierne kávy s hustými esenciami – v sladkom mlieku”
V Amerike sa zosobášili riedka predĺžená verzia talianskej kávovej kuchyne s latinskými chuťami. Dieťa sa teší zo života, je uvoľnené a ihravé. Nepodobá sa na rodičov, ani na tvrdého, urečneného talianskeho espresso Otca, ani na utancovanú, ale neporiadnu latinskú Karamelku-mamu. Američania sú zaľúbení do orechov, mandlí a vanilky, výlučne varenú na základe dlhej čiernej kávy. Len žiadna hrubosť – to je ich heslo na fronte kávy.
Japonská kávová kuchyňa
„Minúty odkvapkávané, pri pražení ochutené kávy”
Posledné roky v Japonsku prebiehala tichá kávová revolúcia. Japonci si pre seba vysnívali „vynájduc“ zjemnené a cizelované náradia, minúty, ba niekedy až hodiny odkvapkávaný kávový svet. Harmónia chutí, presná a podrobná príprava – to charakterizuje japonskú kávovú kuchyňu. V protiklade s talianskou, tu nie je vysoký tlak, len čisto odkvapkávaná voda. A samozrejme špeciálne recepty, ktoré zmenia „tekutý stav“ kávy. Pena, želé, hustá čokoláda a ich druhovia. Jedným slovom: revolúcia!